Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Działanie bakteriobójcze wykazuje w stężeniu ok. 13 μg/dm³. Nie jest on jednak pozbawiony wad. Jako uboczne produkty ozonowania powstają aldehydy i ozonki. Ponadto wadą ozonu jest jego nietrwałość, a co za tym idzie, ryzyko wtórnego skażenia uprzednio zdezynfekowanej wody. Stąd konieczność dodatkowego chlorowania wody.

Typowy środek dezynfekcyjny do uzdatniania wody – chlor, podczas wstępnego procesu chlorowania wody z zawartymi w niej związkami organicznymi, powoduje powstawanie produktów ubocznych, które są umiarkowanie toksyczne dla ludzi, m.in. chloroform i chlorofenole. Trzeba jednak podkreślić, że substancje te tworzą się w bardzo małej ilości i ich szkodliwość jest znacznie mniejsza, niż składników wody nieuzdatnianej, jednak mogą wyraźnie obniżyć jej właściwości organoleptyczne.

Dla porównania, działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru[15]. Ozon ma jednak stosunkowo krótki czas rozkładu, przez co ozonowana woda pozostaje aseptyczna przez krótki czas (tzn. nie można jej bezpiecznie przesyłać długimi rurociągami). Dlatego ozon nie może całkowicie wyeliminować chloru z procesu uzdatniania wody, jednakże może go w istotny sposób ograniczyć, w ilości niezbędnej do utrzymania w sterylności wszystkich nitek sieci wodociągowej po przejściu wody przez stację uzdatniania. Zabieg taki wyraźnie poprawia właściwości organoleptyczne spożywanej wody (brak wyczuwalnego zapachu i smaku

Ozonowanie to metoda dezynfekcji za pomocą tritlenu, czyli ozonu.

To zabieg:

  • bezpieczny – przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności,
  • ekologiczny – nie wymaga żadnych środków chemicznych
  • ekonomiczny – dość tanie urządzenia, nie wymagają skomplikowanej obsługi.

Ozonowanie pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów oraz zmienić mikroklimat pomieszczenia – dzięki ozonowaniu tworzymy środowisko przyjazne człowiekowi i nieodpowiednie dla rozwoju szkodników, takich jak komary, muszki i inne. W skuteczny sposób odstarsza również gryzonie takie jak: szczury, myszy, kuny, itp.

Antywirusowe działanie ozonu jest dobrze udokumentowane i od dawna znane, jednak mechanizm działania na wirusy nie jest do końca rozpoznany. Niszczy rozpraszając ich kapsomery i uszkadzając wirusowy kwas nukleinowy. W wyższych stężeniach poprzez utlenienie ozon zawsze niszczy kapsyd – zewnętrzną jego białkową powłokę tzw. wirusów bezosłonkowych. <br>Ozon może również reagować z kapsydowymi białkami i ich składnikami – aminokwasami. W kontakcie z białkami kapsydu tworzy wodorotlenki i wodoronadtlenki białkowe, a wtedy wirusy tracą ochronę przed stresem oksydacyjnym.
Nowy SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, otoczonym dodatkową osłonką lipidową, o budowie bardzo podobnej do SARS-1 koronawirusa, który wywołał epidemię w 2003 r. Wtedy wykazano, że ozon niszczy koronawirusa SARS-1 (potwierdza to 17 opublikowanych prac naukowych), a wstępne wyniki badań prowadzonych w Institute of Virology, Hubei (Chiny) potwierdzają, że ozon niszczy nowego SARS-CoV-2. Ozon rozbija cząsteczki lipidowe w miejscu ich podwójnych lub potrójnych wiązań (nienasycone kwasy tłuszczowe), niszczy osłonkę lipidową, która jest im zwykle potrzebna do kolejnej infekcji. Gdy osłonka lipidowa wirusa ulegnie fragmentacji, wtedy kwas nukleinowy traci swoje właściwości. Ozon przenika przez osłonkę lipidową i kapsyd białkowy do rdzenia z kwasem nukleinowym i uszkadza wirusowy RNA. Z tych powodów wirusy osłonkowe, do których należy SARS-CoV-2, są bardziej wrażliwe na czynniki fizyko-chemiczne

Aby uniknąć takich niedogodności jak zmęczenie, senność, katar, napady, itp., należy usunąć z naszego otoczenia (mieszkanie, biuro, samochód)  alergeny, czyli roztocze, a konkretnie ich odchody. Kuleczki kału pokryte śluzem przyklejają się do dywanów, wykładzin, mebli, tapicerki samochodowej, firan i zasłon. Tam znajdują najlepsze warunki do przetrwania, a my nie możemy usunąć ich sposobami mechanicznymi, np. za pomocą ścierki z detergentem.

Zabieg ozonowania do takich celów jest idealnym rozwiązaniem. Ozon zabija te niepożądane organizmy już przy stężeniu 0,005 p.p.m., a poza tym jako gaz skutecznie i głęboko wniknie w kołdry, firanki, materace, itp.

Ozon usuwa praktycznie wszystkie nieprzyjemne czy szkodliwe dla człowieka zapachy organiczne i nieorganiczne. Usuwanie zapachów z metodą ozonowania jest szybkie, skuteczne i bezpieczne dla człowieka. Ozon nie kryje nieprzyjemnych zapachów, lecz trwale je usuwa.

Najbardziej powszechny i nieprzyjemny dla człowieka jest odór papierosów zawierający kilka tysięcy chemicznych związków, w tym wiele substancji rakotwórczych. Są to m.in. polon, butan, aceton, amoniak, arsen.

Ozon poradzi sobie również z zapachem szkodliwych substancji chemicznych, z którymi mamy do czynienia po ukończeniu budowy lub remontu domu lub mieszkania. Jeśli chcemy szybko zamieszkać, nie narażając się wdychanie trujących substancji, ozonowanie sprawdzi się idealnie.

Pleśnie to grupa organizmów, które rozwijając się w naszych domach, nie tylko niszczą stropy i ściany, ale również zagrażają człowiekowi.

Grzyby, które rozmnażają się za pomocą zarodników, które to z kolei wywołują u ludzi bóle głowy, drapanie w gardle, duszność, wymioty, a nawet zapalenie krtani. Najczęściej występują w łazience, kuchni, przewodach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, układach samochodowych instalacji klimatyzacji, ale również w ziemiach doniczkowych, gazetach, dokumentach. 

Poprzez ozonowanie zabijamy grzybnie i pleśnie w całości, jednocześnie likwidując wszystkie wolne rodniki znajdujące się w powietrzu. 

Zabieg ten chroni nas również od mykotoksyn, które według badań naukowych powiązane są z częstotliwością występowania chorób nowotworowych.